Svet-Stranek.cz
E-mail: studnarstvi@post.cz Tel.: 722 000 285
STUDNAŘSTVÍ  -  firma s dlouholetou tradicí

Čištění studny:E-mail: studnarstvi@post.cz Tel.: 722 000 285

Čištění studny

Čištění studny
Zanesená studna kontaminuje vodu

Studna by se měla jednou za dva až tři roky vyčistit, a nebo alespoň důkladně zkontrolovat. Kdo najde na dně velkou vrstvu kalů, riskuje, že nejenže pije kontaminovanou vodu, ale může si tak zničit i čerpadlo domácí vodárny.

Hodně lidí, kteří jsou odkázáni na vlastí zdroj vody, pravidelnou údržbu studny zanedbává. Zavolají až v případě, kdy jim začne z kohoutku téct kalná voda a nebo neteče vůbec. Pak s hrůzou zjistí, že se úplně ucpal sací koš nebo dokonce spálili čerpadlo. Není výjimkou, že pak najdeme koš ponořený do bahna na dně.

Proč čistit

Každá studna s pramenem strhává do výkopu i drobné nečistoty, které se pak usazují na dně. Záleží na složení půdy, ve které je kopaná. Studny ve tvrdých horninách toto nebezpečí přinášejí méně, kdo má studnu kopanou do běžné hlíny, by si to měl víc hlídat.
Velkým nebezpečím velkých vrstev kalů na dně je pravděpodobnost kontaminace bakteriemi, které se do studny mohou dostat nejen s vodou, ale třeba i netěsným zaklopením studny. V kalu se jim daří, každý, kdo chce vodu využít i na pití, by toto měl mít na paměti.
Vyčištěním se také často obnoví prameny ucpané vrstvami bláta. Často se setkáváme s tím, že při čištění zdánlivě "mrtvé" studny se objeví přítok vody, o kterém majitel už dávno neměl ani tušení.
"Nelze obecně říct, v jakém intervalu čistit, obecně to stačí jednou za tři až čtyři roky, u studny v kamenném podloží to může klidně být i déle. Podmínkou je ale kontrola stavu studny tak dvakrát za rok. Když je vidět, že kalů nepřibývá a že se na stěnách neusazují řasy či mechy, není nutné to řešit.
Mnoho lidí s čištěním studny nepospíchá už jen kvůli ceně, které se u klasických kopaných studen do pěti metrů hloubky pohybuje od čtyř do pěti tisíc korun.

Rozbor vody

Pro lidi, kteří studnu používají jako jediný zdroj vody, tedy i k pití, by měl být samozřejmostí pravidelný rozbor vody. Kompletní rozbor mineralogický i bakteriologický stojí cca 1 500 až 2 000 korun.
Určitě by se měl udělat nejdříve dva týdny po samotném čištění, kdy se obnoví pramen a voda ve studni ukazuje už jen to, co teče z pramenů. Nemá význam zkoušet vodu těsně po čištění, kdy je dezinfikovaná chlorovými prostředky.
Tam, kde se kontaminace objeví i čtrnáct dní po čištění, je to horší. Voda je evidentně závadná a pokud by se měla používat k pití, musí se vyhledat specialista na filtraci vody a připravit se na mnohatisícové vydání.


Sám nebo s firmou ?

Nikdy nebýt u čištění sám !
U studní hrozí, že u dna bude vrstva jedovatých plynů.
Proto je třeba, aby nešťastník, který na sebe vezme úkol vlézt do hlubiny, byl zajištěn lanem. V případě nebezpečí ho může kolega vytáhnout.
Nepočítejte s tím, že se podaří studnu vyčerpat malým kalovým čerpadlem z hobby marketu za tisíc korun. Mnohdy se stane, že pramen je tak vydatný, že ani profesionální čerpadla nevysají studnu "dosucha". A to jsou přístroje v cenách nad 40 tisíc korun s třífázovým elektromotorem.

Je na zvážení každého, zda raději nevyužít našich specializovaných služeb.
návštěvníků stránky
celkem49 461
tento týden61
dnes11